Rozhovor s Islamom Dotaevom

Odpovědět
Uživatelský avatar
Dzoker
Příspěvky: 148
Registrován: sob 18. lis 2017 23:14:15
Bydliště: Šoporňa
Kontaktovat uživatele:

Rozhovor s Islamom Dotaevom

Příspěvek od Dzoker » ned 19. lis 2017 10:24:43

ROZHOVOR - s Islamom Dotaevom, organizátorom šampionátov na Kaukaze 1989-2001. Hlavný rozhodca šampionátov Kaukazu, SNG a Ruska. Prezident kynologickej organizáciíí na Kaukaze. Majiteľ šampiona Kaukazu Čingizchana, znameniteho bojca Dombaja a Železného Tarlana ktorý založil samostatnú líniu KV

REDAKCIA:
Prosím povedzte nám o svojich začiatkoch s Vlkodavmi..
ISLAM:
Spomínam si, keď som videl prvý boj vlkodavov, Mohol byť rok 1982-83, pri priechode Mary, tlupa ľudí fandila. Zastavili sme sa, očarení sme obdivovali víťaza bieleho Kaplana. Po prehodení pár slov, som sa pokúšal získať šteňa po Kaplanovi. Na čo sa majiteľ zháčil. Opýtal sa ma či mám psa, odpovedal som mu že nie. Dal mi podmienku aby som si nejakého našiel a potom sa možme baviť. Hľadali sme 3 týždňe a našli sme Džigita, mal zuby ako šablozubý tiger a tak dodnes ho poznáme ako "Šablozubeho Džigita". Vyzvali sme majiteľa Kaplana , stávka bola 1000 rubľov. Džigit, Kaplana na prekvapenie všetkých porazil a Kaplan zaplakal.
-Nasledne na to som zvolal prvú konferenciu ohladne našich psov na Kaukaze, pozvaný bol aj Arsen, autorita chovu psov z Dagestanu, majiteľ Tarzana. Dohodli sme sa spolu na spoločnom pomenovaní našich psov "Kaukazský Vlkodav"

REDAKCIA:
Ako vznikli pravidlá ?
ISLAM:
V začiatkoch neboli žiadne pravidlá, rozlišovali sme iba základné prejavy psov. Vznikali rozne výkriky od ľudí ako "bije zubami". Shamil ( brat Islama) sa postavil a povedal ja, ja vytvorím štruktúru a pravidlá. Boli psy ľahšie aj ťažšie, párovali sme to zodpovedne, aby sa nikto nehneval. Ale sám som názoru že ak je pes skutočne dobrý, može sa stretnúť skýmkoľvek.

REDAKCIA:
Predaj, kúpa psov. Dnes je to jednoduchšie ?
ISLAM:
Moslimovia verili, že z predaja psov peniaze nemožu použiť na nákup chlebu a potravín. Ale psy sa vymieňali, darovali a platili sa nimi dlhy. Dnes je to inak na predaj je takmer všetko, len treba zaplatiť

REDAKCIA:
Boje v ázií na Kaukaze, hovoria niečo o chove alebo je to len zábava ?
ISLAM:
V Azií, je to viac tradičnejšie, Oni moc o selekcií a chove v začiatkoch nerozmýšľali. Slabšie párili s lepšími. Sučkám nevenovali pozornosť. Mysleli že keď nakryju priemernú sučku, lepšími psami šampion sa narodí.
U nás na Kaukaze, sme začali neskor, spojili sme zábavu s naším chovom a na základe bojových schopností robili selekciu a výsledky sa dostavili.

REDAKCIA:
Niektoré psy na vodítkach su moc agresívne, no ako sa odopnú zostávajú stáť. Myslíte že sa vybijú ?
ISLAM:
Je to čisto genetické. Niektoré psy sú pokojné, iné zase letia na súpera. Aktívneho psa musíte vyvetrať a držať v aute alebo na kludnom mieste.


REDAKCIA:
Ako odlíšiť KV od SAO ?
ISLAM:
V mnohých prípadoch plemennú príslušnosť nieje možné určit vyzuálne. Ale rovnako ako SAO aj KV má svoje typi Dagestansky, Osetinsky, Karačajevký. Tieto typi sú vytvorené prírodou a sú zhromaždené okolo lídrov (top psov) v ringoch.

REDAKCIA:
Ľahší pes v boji proti ťažšiemu, väčšinou ide po nohách alebo nose. Viacerí bojčatníci tvrdia že to je skúsenosťami, ako to vidíte?
ISLAM:
Je to v krvi, dedičný sposob boja

REDAKCIA:
Videli ste mnoho bojovníkov AV aj KV, čo myslíte je rozdielnosť v charaktere?
ISLAM:
Naše psy su geneticky silnejšie, odolnejšie a aj väčšie. Je to podnebím a ťažšími životnými podmienkami pre psov na Kaukaze ako v Azii. Myslím že naše psy sú aj technickejšie čo sa ukazovalo a ukazuje pri stretnutiach lídrov AV a KV.

REDAKCIA:
Myslite že čím dlhší formát tela vlkodava,tým lepšie ?
ISLAM:
Nie, nevidím v tom žiadnu výhodu, pokiaľ pes nieje pevný. Mám rád stredný typ

REDAKCIA:
Otázka línie Kaplana a jeho syna Goroča. Bojčatníci tvrdia že Kaplana sa dá využiť aj cez iných synov ako cez Goroča
ISLAM:
Nerobil by som to. Goroč si zobral s otca všetko čo mohol a bol dokonca lepší

REDAKCIA:
Kto vyhral Borza - Batyr?
ISLAM:
Borza

REDAKCIA:
Mysalíte že KV sa dá ešte zlepšiť alebo už len udržovať kvalitu ?
ISLAM:
Žiadny koncový bod. Nemožeme zasať, vždy je čo vylepšovať

REDAKCIA:
Kríženie s dogami, pitbulmi, alano. Dobre alebo zle?
ISLAM:
Takéto spojenia musia mať jasný cieľ, tvrdú selekciu a výber. V žiadnom prípade to nieje selekcia pre amatérov.

REDAKCIA:
Može byť priliate KV do AV ?
ISLAM:
Už sa to deje, len sa to neinzeruje

REDAKCIA:
Ideál Vlkodava vašimi očami?
ISLAM:
Vyše 80cm, viac ako 80kg v 4 rokoch

REDAKCIA:
Chov oviec na Kaukze, hrozia útoky vlkov ?
ISLAM:
Na Kaukaze už nieje v mode kradnúť ovce, psy sú schopné sa vždy postaviť vlkom a vlci to vedia a miesta kde stražia silné psy radšej obchádzajú a hľadajú potravu inde
Přílohy
dotaev.jpg
dotaev.jpg (16.67 KiB) Zobrazeno 5076 x

alabai
Příspěvky: 24
Registrován: ned 19. lis 2017 8:59:16

Re: Rozhovor s Islamom Dotaevom

Příspěvek od alabai » ned 19. lis 2017 12:32:49

Super článok

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host