Bogdan Patynski-РАЗЛИЧИЯ АБОРИГЕННОГО И ВЫСТАВОЧНОГО ТИПОВ САО

Odpovědět
Uživatelský avatar
SAO
Vlastník fóra
Příspěvky: 351
Registrován: stř 15. lis 2017 20:27:25
Kontaktovat uživatele:

Bogdan Patynski-РАЗЛИЧИЯ АБОРИГЕННОГО И ВЫСТАВОЧНОГО ТИПОВ САО

Příspěvek od SAO » pon 17. čer 2019 21:46:05

Bogdan Patynski -
Rozdíl mezi aborigenním a výstavním typem sao
V současné době se hodně diskutuje na téma o typu SAO v chovu plemene. Staří zkušení chovatelé, kteří diskutují o moderním typu, dominujících na výstavách, tvrdí, že tento typ je zmutovaný a neodpovídá vzhledu psů střední Asie, těm psům, kteří dlouhou dobu, aspoň po staletí zůstávají ve svém původním a nezměněném tvaru,se základem původního plemene.
Bohužel, většina lidí, včetně těch, kteří čtou tento článek, nevnímá tento problém jako vážný a jsou přesvědčeni, že skuteční zástupci SAO jsou právě šampióny výstav s obrovským souborem různých (CAC,CACIB,BOB…) A výstavy samy o sobě jsou vnímány jako měřítko plemene. V tomto pohledu je něco pravda, zejména pokud se podíváte na psy z pohledu show-kynologie. Moderní mezinárodní výstavní systém je pouze ukázkovou součástí chovatelského přístupu k chovu plemene, navíc je odtržen od znalostí a tradic, na kterých bylo plemeno SAO vytvořeno dlouho před vznikem světových psích organizací.
Vědci prokázali, že pastevecký pes v Asii je starší než 4000 let. Před tisíci a stovkami let neexistovaly žádné takové koncepty jako výstavy, the best in show, a handling, ale asijští psi byli již ve službě člověka a dávali mu obrovské výhody. Exteriér pro pasteveckého psa byl určen přítomností nebo nepřítomností jakýchkoli deformací a defektů, které snižují výkonnost zvířete, což umožnilo rozhodnout se, zda takového psa nakrmit, nebo odhánět tohoto psa co nejdál od sebe. Co je zajímavé - situace a základy ve Střední Asii se od té doby příliš nezměnily. Pastýři i nadále udržují a oceňují pouze pracovní zvířata, kteří se mohou vyrovnat s obtížnou úlohou pasteveckého psa, a věřte mi, že to není vůbec snadné a důvodem jsou nejen nejtěžší podmínky prostředí. Pastýřský pes je zbaven takových základních pojmů pro moderní chovatele psů, jako jsou kvalitní potraviny, veterinární péče, včasná léčba parazitů ... Zároveň psi nesmírně oceňuji tu drobnou, podle našich norem, ale nenahraditelnou péči člověka a v každém případu se snaží toto křehké spojení udržovat.
Pro ty, kteří nikdy nebyli ve Střední Asii a nevěří mi. Ve večerních hodinách jděte ke svým psům, otevřete jejich výběhy (kotce) a brány pozemku a jděte spát . Po probuzení nezapomeňte spočítat ty, kteří zůstali, nebo se vrátili - budete zklamáni. Tento hloupý, ale opodstatněný test byl vynalezen v průběhu s jediným cílem ukázat, že psi ve střední Asii, jsou naprosto odlišní od našich. Tam je pro pastýře někdy velmi obtížné vyhodit (vykopnout) špatného psa, kterému podává jen těsto z hrubé mouky, a naši psi, kteří dostávají superprémiová krmiva, maso, vitamíny, minerály snadno nás zradí, opouštějí naše domovy a své majitele. Někdo přemýšlel, proč se to stává? Co děláme špatně?
Pokud jste byli schopni se s tímto problémem vypořádat, pak máte určitě šanci pochopit podstatu vlastností a znaky (charakteristiky), které toto plemeno definují. Byl to jen jeden příklad identifikace plemene a takových příkladů,je naštěstí celý komplex. Když navštívíte řadu výstav psů a analyzujete vítěze, určitě uvidíte podobnost požadovaného typu výstavy, která je vytvořena podle standardu a politiky RKF, kurátorské země plemene na FCI. Existuje plemeno, existuje standard, existuje vytvořený typ plemene. Ale ... Co odlišuje psy z moderních výstav od psů Střední Asie? Myslím, že zkušení specialisté budou mít několik odpovědí, ale budu se věnovat pouze jedné z nich - to už není pastevecký pes,on nebude schopen pracovat a přežít se stádem. Věřte tomu. Bez ohledu na to, jak moc milujeme toto plemeno, bez ohledu na to, jak se tomu věnujeme, stále nemůžeme na sto procent nahradit život a kulturu národů Střední Asie.
Ve Střední Asii nejpopulárnějšími psy v chovu (plemenitbě) jsou vítězové bojů s vlky, nebo lídři psích bojů. A tak alespoň po dobu stovky let. A koho se snažíme chovat? Vítěze výstav, kteří nikdy neviděli vlka a nikdy nebyli testováni svým vlastním druhem. Psy, kteří neznají pocity hladu a žízně, a ani nepředpokládají, že příroda k nim může být nepřátelská. Diletant si myslí, že v tom není nic strašného, ale chovatel, který žije, nebo opakovaně byl ve Střední Asii, bez výhrad tvrdí, že tito psi nemají nic společného s aborigeními psy z tradičních míst. Osobně jsem připraven potvrdit, že většina šampionů výstavy nemá nic společného s konstituci, charakterem nebo původem psů střední Asie. NIC! Můžete se mě pokusit přesvědčit, nebo obviňovat nekompetentnost, ale nevzdám se svých slov.Již více než čtvrt století jsem sledoval a věnují se tomuto plemenu, takže mám morální právo obhajovat svůj názor. Předci nám odkázali, abychom toto plemeno zachovali, ale „ jsme slyšeli“ (kontext, že pochopili jako) ZLEPŠIT plemeno, proto se nyní aktivně podílíme na jeho zničení. Rozhodně.
Dovolím si ne zcela správně "přirovnání" promítnutí plemene,jako příklad do domácnosti, pro větší jasnost. Myslím, že všichni obyvatelé bývalé sovětské země věděli, co je ukrajinský boršč, ale ne všichni to zkusili. Co si myslíte, že kdybychom nabídli fotografii tohoto jídla lidem, kteří ho nejedli, mohli by z něj pochopit jeho chuť, mohli by ho nezávisle vařit bez receptu a znalostí? Odpověď je zřejmá. Kromě vzhledu stále existuje spousta kvalit, které určují obsah. Stejně tak s tímto plemenem není jen výstava … V žádném případě nesnažím se vás agitovat proti výstavám, jsou rozhodně důležitou součástí komplexní chovatelské práce s plemenem. Všimněte si však, že výstava je pouze ČÁSTÍ, a ne celou prací. Pokud nevíte, kterým směrem vést chov, nebuďte líní a prozkoumejte slavné staré psy ze země původu, ukáží vám správný směr.
Vážení chovatelé! Drazí přátelé a příznivci! Mám na Vás velkou prosbu- nepokoušejte se toto plemeno vylepšovat nebo změnit, snažte se ho udržet ve formě, v jaké k nám přišlo ze vzdálené minulosti. Respektujte a oceňujte práci našich předků a předávejte jejich neocenitelné dědictví našim potomkům.
Přejí Vám mír, trpělivost a moudrost!
Bogdan Patynski

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Bing [Bot] a 1 host